Çocuklarınıza Sporu Sevdirmeye Jimnastik İle Başlayabilirsiniz

Her çocuk hareket etme konusunda kendisini özgür hissetmek ister. Vücutlarını bin bir farklı şekle soktuklarında kendilerine eğlenme ortamı yaratmakta da oldukça başarılıdırlar. Bedenlerinin hiç olmadığı kadar esnek olduğu ve şekillenmeye başladığı bir dönem olan 3 ve 8 yaş aralığı boyunca ailelerin de tek endişesi sağlık ve gelişim açısından sporla ilgili olunması yönündedir. Bu yolda hem anne babaların hem de beklentileri hem de çocukların isteklerinin bir araya geldiği spor dalı da şüphesiz ki jimnastiktir.

Neden Jimnastik?

Jimnastiğin yapılma amaçlarının başında, vücudun daha güçlü ve daha esnek olması gelmektedir. Bu amaçla yapılan tüm bedensel aktiviteler ve alıştırmalar jimnastik hareketleri olarak adlandırılmaktadır. Özellikle küçük yaşlardaki çocukların daha esnek bir bedene sahip olması sebebiyle, beden gelişimlerinin tamamlanması adına uzmanlar tarafından tavsiye edilmekte ve hem erkek hem de kız çocuklarına hitap eden bir spor dalı olmaktadır. Ayrıca jimnastik fiziksel gelişimin yanı sıra, dinginlik vermesi sebebiyle çocukların ruhsal gelişimine de büyük anlamda katkı sağlamaktadır.

Çocuklar Jimnastiğe Kaç Yaşında Başlamalı?

Çocukların, 3 yaşını tamamlamalarının ardından başlayabilecekleri spor dalı olan jimnastik, aslında çocuğun ileriki yaşlarında yönelmek isteyeceği spor branşına da katkı sağlamış olacaktır. Bu alandaki uzman görüşleri 5 yaşın en ideal tercih olacağının da altını çizmektedirler. Bu yaşın ideal olarak gösterilmesinin sebebinde, çocuğun hem fiziksel anlamda belirli bir olgunluğa ulaşmış olması hem de daha sonraki yaşlarına göre daha esnek olması yatmaktadır. Günde en az 1 saatlik bir hareketin çocuklarda kas ve iskelet gücüne katkı sağlayacağını bildiren Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi, çocukların belirli bir düzen içerisinde jimnastik yapmalarının kendilerine olan güvende de olumlu yönde etkisi olacağını belirtmektedir. Küçük yaşlarda kendini düzenli bir hayat amaç edinen çocuklar, bu sayede hem kilo sorunu yaşamayacak hem de daha kaliteli uyku uyuyabilmenin de tadını çıkaracaklardır.

Jimnastiğin Faydaları

Tüm spor branşlarının temelini oluşturan jimnastik dalına, erken yaşlarda yönlendirilen çocukların motor gelişimlerinin büyük ölçüde ilerlediği de görülmektedir. Aynı zamanda İngiliz jimnastikçiler, jimnastiğe küçük yaşlarda başlamış olan çocukların, sonraki yaşlarda vücut kontrolünü çok daha sağlıklı yapabildiğini de eklemişlerdir. Vücutlarının daha dengeli bir yapı kazanmasına büyük ölçüde yardımcı olan bu spor dalı, vücudun esneklik kazanmasına da etki etmekte ve kas kuvvetini büyük ölçüde desteklemektedir.

Fiziksel gelişimin yanı sıra ruhsal gelişime de katkı sağlayan jimnastik, çocuğun kendisine olan özgüvenine de destek olmaktadır. Bu sayede daha sosyal bir birey olarak yetişen çocuklar, dinleme, uygulama, yönlendirilme gibi iletişim aşamalarında da sorun yaşamamakta ve uygulama alanında sıra bekleyerek bir başkasına saygı duyma yetisini de güçlendirebilmektedir.

Çocuklar küçük yaşlarda hareket özgürlüğü beklentisinde oldukları ve harekete doyamadıkları için, vücut gelişimleri sırasında eğlencenin de tadını yaşamış olmaktadırlar. Ciddi anlamda dikkat sahibi olmayı ve odak sorunu yaşamamayı gerektiren jimnastik sporu ile çocuklar aynı zamanda daha fazla disiplin sahibi olmakta ve işlerine yönelik saygı gelişimlerini de tamamlamaktadırlar. Bu da diğer yaşıtlarına oranla daha olgun ve sorumluluk bilinci kazanmalarında son derece etkili olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen adınızı girin