Dünya Sanat Günü İlk Kez Unesco’da Kutlanıyor

2012 yılından beri dünyada hem toplum hem de önde gelen müze ve galeriler tarafından kutlanan 15 Nisan Dünya Sanat Günü, bu yıl ilk kez Uluslararası UNESCO Günleri’nden biri olarak kutlanacak.

Bedri Baykam’ın girişimleriyle sekiz senedir dünyanın her yerinde 15 Nisan’da kutlanan Dünya Sanat Günü, bu yıl ilk defa Uluslararası UNESCO Günleri’nden biri olarak kutlanacak. Leonardo da Vinci’nin doğum gününde gerçekleştirilen Dünya Sanat Günü’nün, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği dünya başkanı Bedri Baykam’ın girişimiyle gerçekleşti. 15 ay süren görüşmeler ve UNESCO toplantıları sonucunda 2019’un Kasım ayında UNESCO Genel Konferansı’nda resmi olarak bu karar ilan edilmişti.

Baykam, Uluslararası UNESCO Günü’ne özel ilk resmi kutlama için hazırladığı 6 dakikalık bir Dünya Sanat Günü mini-belgeselini tüm dünyadaki sanat severlerle paylaşacak. Baykam, “Sanat, tarih boyunca her zor durumda, ister savaş, ister ekonomik kriz olsun hep ayakta kalmaya devam etti, bugün de aynı kararlılıkla bu korona krizi döneminde dünya sanatçıları yollarına devam ediyorlar” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen adınızı girin