Kadınların maraton koşmasının önünü açan Kathrine Switzer bugün Boğaz’da koştu

Maratonların efsane ismi Kathrine Switzer, bundan 52 yıl önce tabuları yıkarak kadınların katılması yasak olan Boston Maratonu’nda koştu. Bu eylemiyle tüm dünyada koşu tutkusuna sahip kadınlara ilham veren ve maraton kurallarını değiştiren Kathrine, bugün İstanbullu koşuculara da ilham oldu. 72 yaşındaki efsane isim, sabah erken saatlerde 150 kişilik adidas Runners ekibiyle Bebek-Rumeli Hisarı rotasında gerçekleşen antrenman koşusuna katıldı.

Maratonun kazananı cinsiyet eşitliği!

adidas’ın davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Kathrine’in maratona ilk katılış öyküsü hayli dikkat çekici. 1960’lı yıllarda hakim düşünce, kadınların 800 metreden fazla koşmaması gerektiğini savunuyordu. Dolayısıyla kadınların maraton koşması yasaktı. Kathrine koşuya olan tutkusuyla 1967 yılı Boston Maratonu’na kadın olduğunu gizleyerek katıldı ve tüm engellere rağmen koşuyu 4:19:31’lik zamanlama ile bitirdi.

Kathrine “Eğer o an vazgeçseydim kimse kadınların da uzun mesafe koşabileceklerini, koşmaya hakları olduğunu düşünmeyecekti. Benim yalnızca yeteneksiz bir palyaço olduğumu düşüneceklerdi” diyor. Bu eylemden 5 yıl sonra 1972 yılında Boston Maratonu’na kadınların katılımı resmi olarak kabul edildi. Kathrine hayatı boyunca tam 30 maraton koştu, 1974 yılında New York’ta düzenlenen maratonu 3:07:29 gibi bir süreyle tamamlayarak birinci oldu.

Kathrine Boston Maratonu’ndaki eyleminden 50 yıl sonra aynı maratona 70 yaşında katıldı, ilk skorundan sadece 25 dakika fazla bir skorla bitirdiği maratonda bu kez tüm erkek, kadın herkesin desteği ve coşkusuyla koştu.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen adınızı girin