Kortların Yeni Genç Yıldızı : Cori Gauff

13 Mart 2004 tarihinde bir Amerikan tenis oyuncusudur. ABD Açık’taki 2017’de Tek genç kızlar’da gelmiş geçmiş en genç finalist oldu.[2] 2018’de, Gençler Fransız Açık’ı kazandı ve bunu başaran ikinci en genç sporcu oldu. Ayrıca bir Grand Slam turnuvasına ana kurada yer almaya hak kazanan en genç kadın ve Wimbledon’daki ana kurada yer alacak en genç oyuncu oldu.

Wimbledon tenis turnuvasında, Pazartesi günü Venüs William’ı yenerek büyük sansasyon yaratan Cori Gauff, 15 yaşındaki Jenifer Capriati’den bu yana Wimledon Tenis Turnuvası tarihinde ikinci haftaya ulaşan en genç tensiçi oldu.

Bu genç yeteneğin hayatı ve kariyeri ile ilgili sizin için ilginç notlar derledik.
13 Mart 2004 tarihinde Delray de doğan Gauff, tenise odaklanmak için tekrar Delray’e dönmeden önce Atlanta’da büyüdü. Babası Corey, asıl koçu ve Georgia State’de basketbol oyuncusuydu. Annesi Candi, Florida Eyaletinde bir atlet ve heptatloncuydu.

Gauff, Serena Williams’dan ilham alarak 7 yaşında tenis oynamaya başladı. 10 yaşına geldiğinde Gauff’un yolu idolü olarak gördüğü Serena Williams’ı da çalıştıran Patrick Mouratoglou ile kesişti. “Mücadele ruhu, kararlılığı ve atletik yapısıyla” deneyimli antrenörü ilk andan itibaren etkileyen Gauff, ulusal turnuvalardaki başarılarının ardından ilk büyük sıçramasını, 2017’de Amerika Birleşik Devletleri Açık’taki finalinde 13.lüğe ulaşması ile gerçekleştirdi. Ertesi yıl 14 yaşında Fransız Açık Tenis Turnuvasına katılan Gauff, junior kariyerini prestijli Orange Bowl turnuvasını kazanarak noktaladı.

Kariyerinin ilk ana tablo grand slam turnuvasında çeyrek finalin kapısından dönen 15 yaşındaki Gauff, dünya klasmanında 313. sıradan 139. basamağa kadar yükseldi. Toplam 390 dakika kortta kalan, saatte 191 kilometreye ulaşan hızıyla kadınlarda Polona Hercog ve Serena Wililams’tan sonra en hızlı üçüncü servisi atan Gauff’un üçüncü tur mücadelesini, 5,2 milyon sporsever televizyondan takip etti. Wimbledon öncesinde toplam 75 bin dolar para ödülü kazanan Gauff, Londra’dan 220 bin dolar para ödülüyle ayrıldı.

Sonraki Hedefi Amerika Açık Tenis Turvnuvası
Kadın Tenisçiler Birliği’nin (WTA) genç yaştaki sporcuları korumak amacıyla uygulamaya koyduğu kural gereği, sezonun geri kalanında Gauff’u sınırlı bir turnuva takvimi bekliyor. WTA, 15-16 yaş arasındaki sporculara 10 turnuvaya katılma hakkı veriyor. 15 yaşına girdiği mart ayından bu yana beş turnuvaya katılan Gauff”un önündeki en büyük hedeflerden biri ülkesinin ev sahipliği yapacağı sezonun son grand slam turnuvası ABD Açık. Gauff’un ABD Açık’ta ana tabloda mücadele edebilmesi için özel davetiye alması gerekiyor.

Takma adı Coco olan Amerikalı oyuncunun babası aslında onun ve kardeşlerinin kolejde olduğu gibi basketbol oynamasını istedi. Ancak o basketboldan hoşlanmadığını ve şut atamadığını, savunma konusunda ise başarılı olduğunu belirtiyor.

Gauff, Roger Federer’in de kurucu ortağı olduğu Team8 ajans tarafından temsil edilmektedir. 10 yaşından beri, yılın bir bölümünü Güney Fransa’da, Serena Williams’ın koçu Patrick Mouratoglou tarafından yönetilen Mouratoglou Akademisi’nde geçirdi.

Gauff, Rihanna ve Beyonce dinlemekte, ancak en sevdiği şarkıcı Jaden Smith’dir. “Icon” adlı şarkısının ilk turdaki eleme maçı sırasında kafasına takıldığını ve Venus Williams ile oynamadan önce Kendrick Lamar ve Miss Mulatto’nun şarkıları ile birlikte dinlediğini söyledi.

Gauff’un kariyeriyle ilgili dikkat çekici bir yorum yapan McEnroe, vatandaşı için “Gauff, sadece fiziksel olarak değil, zihinsel olarak da çok olgun. 20 yaşında dünyanın bir numarası olmazsa buna çok şaşırırım.” yorumunu yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen adınızı girin