Milli Eskrimcimiz Nisanur Erbil Avrupa Şampiyonu

Altın madalya hedefiyle İtalya’ya doğru yola çıkan milli eskrimcilerimiz bu gururu ülkemize bir kez daha yaşattı. Üç yıldır istikrarla yürüdüğü bu başarılı yolda Avrupa şampiyonluğunu kimseye bırakmayan milli eskrimcilerimizden Nisanur Erbil, Foggia’da düzenlenen ‘Yıldızlar- Gençler Avrupa Şampiyonası’nda ‘Yıldız Kadın Kılıç’ kategorisinde altın madalyanın sahibi oldu.

İtalya ev sahipliğinde düzenlenen “Yıldızlar- Gençler Avrupa Şampiyonası”nın (Foggia 2019 European Fencing Championship) ilk gününde (22 Şubat) gerçekleştirilen U17 Yıldız Kadın Kılıç müsabakalarında ülkemizi temsil eden sporcumuz Nisanur Erbil altın madalya kazandı, Avrupa şampiyonu oldu.

Müsabakalar sonucunda Tablo 64’ü bye atlayarak geçen eskrimcimiz Nisanur Erbil, Tablo 32’de Yunan sporcu Athinais Mavrikaki’yi 15- 5, Tablo 16’da Macar rakibi Luca Szucs’u 15- 11 yenerek çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde Ukraynalı sporcu Daria Gontsova ile karşılaşan Erbil, rakibini 15-10 yenerek yarı finale adını yazdırdı.

Yarı finalde İtalyan sporcu Gaia Pia Carella ile karşılaşan sporcumuz,  rakibini 15-5 yenerek finale yükseldi ve şampiyonluğa bir adım daha yaklaştı. Kıyasıya mücadelenin yaşandığı final karşılaşmasında ise Rus sporcu Mariya Zınyukhna’yı 15-13 yenen Nisanur Erbil altın madalyanın sahibi oldu.

“İNANDIK, ÇALIŞTIK VE BAŞARDIK”

Türk eskrim tarihinde son yıllarda adeta altın bir çağ başlatan milli eskrimcilerimizin istikrarlı şekilde daha büyük hedeflere yürüdüğünü kaydeden Türkiye Eskrim Federasyonu (TEF) Başkanı Prof. Dr. Murat Atalı, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Avrupa Şampiyonası’na sporcularımız büyük bir konsantrasyon ve ciddiyetle hazırlandı. Başarıya odaklanarak yola çıktık ve 10 kategoride 30 sporcumuzun yer aldığı şampiyonada aldığımız bu başarı tesadüf değil. Sporcularımızın böylesine bir başarıyı alacağına her zaman inandık ve bu inançla çalıştık. İlk olarak 2017 yılında Bulgaristan Filibe kentinde düzenlenen şampiyonada eskrimde ilk Avrupa şampiyonluğunu sporcumuz İbrahim Ahmed Acar getirmiş, ardından dünya şampiyonluğuna imza atarak bir ilki daha gerçekleştirmişti. Ardından geçtiğimiz yıl Rusya’nın Sochi kentinde düzenlenen Avrupa Eskrim Şampiyonası’nda milli eskrimcimiz Deniz Selin Ünlüdağ Avrupa Şampiyonu olarak bu gururu bize bir kez daha yaşatmıştı. Şimdi de Nisanur Erbil Türk eskrimcilerin adını Avrupa’ya altın harflerle yazdırdı. Avrupa’nın merkezinde İstiklal Marşımızı defalarca okuttuk, adeta Marşımızı Avrupa’ya ezberlettik. Bize bu yolda destek sağlayan, her zaman yanımızda olan Gençlik ve Spor Bakanlığımıza; bu başarıda emeği geçen tüm sporcularımıza, sporcularımızın ailelerine ve antrenörlerimize teşekkür ediyoruz.”

İtalya’nın Foggia kentinde devam eden Şampiyona 3 Mart’ta sona erecek.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen adınızı girin