Nice 100’ncü yıllara Türkiye !

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yüzüncü yılını doldurduğu bugün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, koronavirüs pandemisi nedeni ile tüm dünyada farklı şekillerde ama aynı coşkuyla kutlanıyor. Tüm Türkiye’de evlerini bayraklar ve çocukların yaptığı resimlerle süsleyen vatandaşlarımız bu akşam saat 21.00 olduğunda evlerinden hep birlikte İstiklal Marşı’nı seslendirerek milli bayram coşkusunu yaşayacaklar.

23 NİSAN’IN ÖNEMİ NEDİR?

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk Milletinin egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1924’te ’23 Nisan’ günlerinin bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten beş yıl sonra 23 Nisan 1929 tarihinde, Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiş ve 23 Nisan ilk kez 1929 yılında Çocukların Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979’da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşınan bu milli bayrama, ortalama olarak her yıl 50 ye yakın ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan diğer ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke halen Türkiye’dir.

Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, bir milletin geleceğidir. Çocuklara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, milli bayram olan tüm 23 Nisan tarihlerini çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’ni emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet çocuklarının bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, milletimiz için önemli bir vesiledir.

Ulusumuza ve dünyanın bütün çocuklarına kutlu olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen adınızı girin