Rusya, Ne Pahasına Olursa Olsun Tokyo Olimpiyatları’nda Olmak İstiyor

Rusya Olimpiyat Komitesi, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılmakta oldukça kararlı. Komiteye göre ülke sporcularının devlet destekli organize doping yapıldığı gerekçesiyle olimpiyatlardan men edilme sürecinde bazı doping numuneleri değiştirilerek hatalı karar alınmasının yolu açıldı.

“Rusya Olimpiyat Komitesi, olimpiyat hareketinin hukuki ve tam bir üyesidir. Bu yüzden Tokyo Olimpiyatları için bir takım oluşturacak ve sporcularımızın kendi bayrağımız altında yarışması için her şeyi yapacağız.”

İki hafta önce WADA, Rusya’nın uluslararası spor organizasyonlarında yer almasını yasaklamıştı. Bu doğrultuda Rusya bayrağı altındaki sporcular ve Rusya takımları, 2020 ve 2022 Olimpiyatları’na ve 2022 Dünya Kupası’na katılmaktan men edilmişti. RUSADA, geçtiğimiz günlerde bu kararı tanımadığını açıkladı.

Söz konusu karar Rusyalı sporcuları olimpiyatlardan tamamen men etmiyor. Doping yapmadığını kanıtlayan Rusyalı sporcular, olimpiyat bayrağı altında organizasyonlarda yer alabiliyor. Ancak birçok sporcu, ülkesinin bayrağı ve formasıyla olimpiyatlarda yer almamayı anlamsız buluyor.

Rusya Olimpiyat Komitesi bu kararı kabul edilemez bulurken Rusya Başbakanı Dmirtiy Medvedev, kararın “Rusya karşı histeri” nedeniyle alındığını söyledi.

WADA’ya göre ise alınan kararlar; Rusya’da 2011 yılından bu yana devam eden ve üst düzey devlet yetkilileriyle gizli ajanların işbirliği ile yapılan, doping için verilen idrar ve kan numunulerinin değiştirildiği skandalların neticesinde alındı ve herhangi bir adaletsizlik oluşturmuyor.

Rusyalı yetkililerin itirazları sonucu konu Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS)’a taşınacak ve nihai karar o mahkeme tarafından alınacak.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen adınızı girin