Sporcularda Sıvı Tüketiminin Önemi

Su, insan hayatının vazgeçilmez sıvı kaynaklarından birisidir. Çocukların vücudunun %70’i, yetişkin bir erkeğin vücudunun %60’ı ve yetişkin bir kadın vücudunun da %50’si sudan oluşmaktadır. Dolayısıyla her insan vücudunun yarısını hatta yarısından fazlasında yer almakta olan bu sıvı, gündelik hayatın yanı sıra sağlıklı bir hayatın sürekliliği için de son derece önemli bir konuma sahiptir.

Ter kaybı, idrar, dışkı ve de solunum ile gün içerisinde ortalama 2,5 litrelik bir su kaybı meydana gelmektedir. Önemli ölçüde sıvı kaybının yaşanmış olduğu vücudun, dengesini korumak ve vücutta bulunan hücrelerin tam anlamıyla faaliyetini gerçekleştirebilmesi bakımından da yeterli sıvı tüketimi büyük anlamda önem taşımaktadır.

Ter kaybı ve sıklıkla hareket halinde olan sporcuların da en fazla ihtiyaç hissetmiş olduğu sıvı sudur. Bu sebeple suyun tüketim miktarı, sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Her sporcunun kaybetmiş olduğu sıvı miktarını, sakatlanmaların önüne geçilebilmesi, performansın artışı ve oluşacak kas ağrılarının gecikmesi açısından kısa süreç içerisinde tekrar vücuda kazandırması gerekmektedir. Çünkü normal bireylerde günlük 2,5 litre olarak gerçekleşen sıvı kaybı, sporcularda sürekli hareket halinde olunması sebebiyle çok daha fazladır.

Suyun görevleri arasında bulunan kan basıncı kontrolü, asit ve baz dengesinin yeterli miktarda sağlaması, kas kasılmalarını önlemesi, vücudun sindirimini kolaylaştırmasının yanı sıra emilim ve taşınma işlemlerine de yardım etmesi, vücut sıcaklığını dengelemesi ve duyuların iletiminde yardımcı olmak yer almaktadır. Bunların yanı sıra vücudun nem  kaynaklanan cilt kuruluğunun önlenmesinde de etkisi bulunmaktadır.

Sporcu Su Tüketim Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Öncelikle sporcunun gün içerisindeki su tüketim miktarının, kişinin vücut yapısına, antrenman süresine ve sıklığına, antrenman alanının sahip olduğu sıcaklığa, ortamın nem oranına, sporcunun yaşına ve cinsiyetine göre değişkenlik göstereceğinin altını çizmek gerekmektedir. Genel bir yorumlama yapmak gerekirse de sporcunun daha iyi bir performans yakalayabilmesi açısından yapmış olduğu antrenmanlardan yaklaşık olarak 2-3 saat öncesinde en az 400 ml en fazla 600 ml su tüketmesi gerekmektedir. Aynı zamanda antrenmandan yarım saat kadar öncesinde 500 ml su tüketmesi, ter ile gerçekleşecek su kaybı açısından önem taşımaktadır. Sıvı tüketimine antrenman sırasında da devam edilmeli, aşağı yukarı 15-20 dakikalık aralıklar ile 150 ml ve 350 ml arasında su tüketimine de özen gösterilmelidir.

Antrenman sırasında artan vücut sıcaklığı ve sıvı kaybı sebebiyle de her 500 ml kayıp için 450 ml soğuk su tüketilmesi gerekecektir. Vücudun artan sıcaklığı bu sayede dengelenecek ve yaşanan sıvı kaybı da bu sayede ortadan kalkacaktır.

Antrenman Sonrası İdrar Renginize Dikkat Ediniz

Her sporcunun antrenman sonrasında dikkat etmesi gereken önemli bir etken de idrar rengi olacaktır. İdrar renginin koyu ve ağır kokulu olması asitlenmenin yüksek olduğunu ve vücudun yeterli miktarda su tüketemediğini göstermektedir. Bu sebeple idrar renginin beyaza yakın, açık renk oluncaya kadar su tüketilmesi, sporcunun performansı açısından son derece önemli olacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen adınızı girin